Layer 1 SOLD-OUT

Swedish Diamantformade par ljusstakar i glas av Asta Strömberg 1960-tal

NOMA Nordic

kr 0.00 SEK
Försäljningspris

Härligt par klarkristallslipade diamantformade konstglasljusstakar från Diamond-serien av glasdesignern Asta Strömberg för Strömsbergshyttan, Sverige 1960-talet.
Perfekt skuren som diamantsten. Bra kraftig kvalitet och en tydlig ljusblå ton. Perfekt med vita ljus i. Perfekt som singel eller par.
Bra vintageskick. Signerad undertill med Strömbergshyttan och P56.
Mått vardera:10 cmH x 8 cmL x 9 cmD.
Vanligt pris kr 0.00 SEK